?

Log in

No account? Create an account
entries friends calendar profile FurAffinity Previous Previous Next Next
now i know how the original owner lost it... - The art of Thornwolf — LiveJournal
thornwolf
thornwolf
now i know how the original owner lost it...
Yesterday i lost my diamond ring. Grandma had found a diamond ring on the ground and gave it to me, and i lost it. I dont know where i last saw it cuz its not like i was looking at my hands all day, so it was sometime between when i left the house and lunchtime at work. i checked the parkinglot, no luck. my car, nothing. even my driveway at home..i didnt see it. *sulk* I sure hope i find it.

On another depressing note, i think i failed my math test. theres this one question that seemed oh so simple, yet i couldnt for the life of me figure it out. heres the problem:
You buy 5 apples and 5 pears and it costs you $6.00. Your friend buys 4 apples and 3 pears and it costs her $4.05. How much do apples cost? How much to pears cost? anyone know how to solve this one? I tried every known method but couldnt get very far with any of em. Its so simple! arrgh!

Tavis sent me this pic, which cheered me up for a bit =) thank you puppy *hugs*

btw, do NOT try the McChicken at McDonalds. Sure theyre supposedly using white meat in the nuggets, but the chicken sandwich looks like it was made of the chicken parts KFC rejected. No joke, i bit into a fatty piece of gristle my first bite. it looks good, but the only thing that helped me get it down was the flavor of the mayonaise. The fries are always good though. =)

Drew this the other night while i was testing out photoshop. its been acting funny and not to my liking. i may do more with this sketch, but im not going to promise anything.

counting down the hours until i have to go to sleep.

Current Mood: gloomy gloomy

4 comments or Leave a comment
Comments
nauta From: nauta Date: November 19th, 2003 05:17 pm (UTC) (Link)
Two equations:

5a(pples) + 5p(ears) = $6.00
4a + 3p = $4.05

Solve the top equation for p(ears)

5p = $6.00 - 5a
p = ($6.00 - 5a)/5

Then plug this back in for p in 4a + 3p = $4.05 and solve for a

You should get $0.45 for apples and $0.75 for pears.

We all have our brain farts. I know I've had mine. -_-
dragoncreator From: dragoncreator Date: November 19th, 2003 05:27 pm (UTC) (Link)
Don't worry, I've done worse. I had bought a 10 piece brush set for $8. Dad caught me off guard and asked how much per brush. I couldn't come up with 80¢.

So don't worry about it =^^=
shadowfox24 From: shadowfox24 Date: November 19th, 2003 05:35 pm (UTC) (Link)
Yuck, sounds allot like Burger Queen's Chicken Whopper. The fact that it's half the size and 1/3 the taste wasn't enough for them. Each one now comes with a huge chunk of fat, and thanks to the artificial coloring and texture you won't know where it is till you bite! The BK Broiler was far superior, that's probably why they got rid of it. It's also why I go to Wendys if I want a chicken sandwich.
katarina42 From: katarina42 Date: November 19th, 2003 05:44 pm (UTC) (Link)
I don't eat chicken, but I did work at McDonald's for almost six years. If you want chicken next time, get the McGrilled Chicken. It's not breaded and it's grilled, so you see what you get.
4 comments or Leave a comment